Uudenmaan liiton EU-palvelusta neuvoja, kontakteja ja rahoitusta

Uudenmaan liiton EU-palvelu tarjoaa neuvoja ja apua uusmaalaisille EU-hankkeiden valmistelijoille. Järjestämme rahoitusinfoja ja tarvittaessa kartoitamme sopivia hankekumppaneita niin kotimaasta kuin Euroopasta. Kaikki palvelumme ovat maksuttomia.

EU-palvelu valmistelee myös itse hankkeita ja hakee aktiivisesti rahoitusta. Tavoitteenamme on kaiken kaikkiaan lisätä merkittävästi Uudellemaalle saatavaa EU-tukea.

Uusimaa-ohjelman mukaisten, alueelle merkittävien EU-hankkeiden valmisteluun myönnämme maakunnan kehittämisrahaa, enimmillään 15 000 euroa. Rahoituksen määrään vaikuttaa muun muassa hakijan rooli EU-hankkeessa ja sen valmistelussa.

Uudenmaan liiton osin ylläpitämä, Brysselissä sijaitseva Helsinki EU Office tarjoaa asiantuntemusta erityisesti eurooppalaisten kontaktien etsinnässä.

EU-palvelu löytyy myös Twitteristä, mistä saa kätevästi tietoa tulevista rahoitustapahtumista ja hankkeiden tuloksista sekä vinkkejä EU-rahoituksen hakemiseen. Twitter-tiliä voi seurata osoitteessa twitter.com/UusimaaEU.

EU-ohjelmissa paljon potentiaalia

Tähtäämme rahoituksen saamiseen Uudellemalle muun muassa EU:n EAY-, ENI- ja Horisontti 2020 -ohjelmista sekä muista EU:n erillisohjelmista.

  • EAY eli Euroopan alueellinen yhteistyö -ohjelmia ovat eri Interreg-ohjelmat. Niillä tuetaan EU:n sisällä rajat ylittävää, alueiden välistä yhteistyötä.
  • ENI-ohjelmilla tuetaan EU:n ulkorajat ylittävää, Venäjälle ja Valko-Venäjälle suuntautuvaa yhteistyötä.
  • Horisontti 2020 -ohjelmalla rahoitetaan eurooppalaisia tutkimus- ja innovaatiohankkeita.

EU-palvelu esittäytyy

EU-palvelu_2016Kuvassa vasemmalta Elina, Eero, Rosa, Andrina, Kristiina, Suvi ja Christine.

Eero Venäläinen, kehittämispäällikkö
EU-palvelun vetäjä
040 525 1944
eero.venalainen@uudenmaanliitto.fi

Heikki Kallasvaara, EU-erityisasiantuntija
Horisontti 2020 -ohjelma
040 161 6794
heikki.kallasvaara@uudenmaanliitto.fi

Christine Chang, EU-erityisasiantuntija
Interreg-ohjelmat
044 353 3014
christine.chang@uudenmaanliitto.fi

Kristiina Heiniemi-Pulkkinen, innovaatioasiantuntija
Innovaatioasiat, Älykäs erikoistuminen
0400 416 714
kristiina.heiniemi-pulkkinen@uudenmaanliitto.fi

Rosa Tuomi, erityisasiantuntija, työlomalla
Osaaminen ja koulutus, Venäjä, ENI-ohjelmat
050 563 0375
rosa.tuomi@uudenmaanliitto.fi

Suvi Vähä-Sipilä, EU-erityisasiantuntija
RIS3-strategia, EU-palvelun ja kansainvälisten hankkeiden viestintä
040 180 1017
suvi.vaha-sipila@uudenmaanliitto.fi

Emma-Leena Kemppainen, Information Officer
Central Baltic Contact Point Finland
040 077 2991
emma-leena.kemppainen@uudenmaanliitto.fi

Elina Lomperi, projektisuunnittelija
PASSAGE- ja  BRIDGES-hanke
040 553 8448
elina.lomperi@uudenmaanliitto.fi

Andrina Schroderus-Nevalainen, projektisuunnittelija
iEER-hanke
040 183 3858
andrina.schroderus-nevalainen@uudenmaanliitto.fi

Kamilla Aliyeva, projektisuunnittelija
iEER-, BRIDGES- ja Plan4Blue-hankkeet
040 676 5157
kamilla.aliyeva@uudenmaanliitto.fi