Uudenmaan liiton EU-palvelusta neuvoja, kontakteja ja rahoitusta

Uudenmaan liiton EU-palvelu tarjoaa neuvoja ja apua uusmaalaisille EU-hankkeiden valmistelijoille. Järjestämme rahoitusinfoja ja tarvittaessa kartoitamme sopivia hankekumppaneita niin kotimaasta kuin Euroopasta. Kaikki palvelumme ovat maksuttomia.

EU-palvelu valmistelee myös itse hankkeita ja hakee aktiivisesti rahoitusta. Tavoitteenamme on kaiken kaikkiaan lisätä merkittävästi Uudellemaalle saatavaa EU-tukea.

Uusimaa-ohjelman mukaisten, alueelle merkittävien EU-hankkeiden valmisteluun myönnämme maakunnan kehittämisrahaa, enimmillään 15 000 euroa. Rahoituksen määrään vaikuttaa muun muassa hakijan rooli EU-hankkeessa ja sen valmistelussa.

Uudenmaan liiton osin ylläpitämä, Brysselissä sijaitseva Helsinki EU Office tarjoaa asiantuntemusta erityisesti eurooppalaisten kontaktien etsinnässä.

EU-ohjelmissa paljon potentiaalia

Tähtäämme rahoituksen saamiseen Uudellemalle muun muassa EU:n EAY-, ENI- ja Horisontti 2020 -ohjelmista sekä muista EU:n erillisohjelmista.

  • EAY eli Euroopan alueellinen yhteistyö -ohjelmia ovat eri Interreg-ohjelmat. Niillä tuetaan EU:n sisällä rajat ylittävää, alueiden välistä yhteistyötä.
  • ENI-ohjelmilla tuetaan EU:n ulkorajat ylittävää, Venäjälle ja Valko-Venäjälle suuntautuvaa yhteistyötä.
  • Horisontti 2020 -ohjelmalla rahoitetaan eurooppalaisia tutkimus- ja innovaatiohankkeita.

Yhteystiedot


Eero Venäläinen, kehittämispäällikkö
EU-palvelun vetäjä
040 525 1944
eero.venalainen@uudenmaanliitto.fi

Christine Chang, EU-erityisasiantuntija
Interreg-ohjelmat
044 353 3014
christine.chang@uudenmaanliitto.fi

Kristiina Heiniemi-Pulkkinen, innovaatioasiantuntija
Innovaatioasiat, Älykäs erikoistuminen
0400 416 714
kristiina.heiniemi-pulkkinen@uudenmaanliitto.fi

Johanna Juselius, EU-erityisasiantuntija
RIS3-strategia, EU-palvelun ja kansainvälisten hankkeiden viestintä
050 372 7062
johanna.juselius@uudenmaanliitto.fi

Heikki Kallasvaara, EU-erityisasiantuntija
Horisontti 2020 -ohjelma
040 161 6794
heikki.kallasvaara@uudenmaanliitto.fi

Jaakko Ranta, Information Officer
Central Baltic Contact Point Finland
040 5750 962
jaakko.ranta@uudenmaanliitto.fi

Suvi Vähä-Sipilä, EU-erityisasiantuntija
FinEst Link -hanke
040 180 1017
suvi.vaha-sipila@uudenmaanliitto.fi

Kamilla Aliyeva, projektisuunnittelija
BRIDGES-, iEER- ja Plan4Blue-hankkeet
040 676 5157
kamilla.aliyeva@uudenmaanliitto.fi

Elina Lomperi, projektisuunnittelija
PASSAGE- ja  BRIDGES-hanke
040 553 8448
elina.lomperi@uudenmaanliitto.fi