Ledningsgruppen på byrån


Ossi Savolainen

Ossi Savolainen, landskapsdirektör

040 589 8415
ossi.savolainen@uudenmaanliitto.fi

Sekreterare: Hanne Koljonen, 040 552 3152
hanne.koljonen@uudenmaanliitto.fi




Juha Eskelinen

Juha Eskelinen, direktör, regionutveckling

Ansvarar för regionutvecklingsarbetet, ersättare för landskapsdirektören

040 575 2993
juha.eskelinen@uudenmaanliitto.fi


Merja Vikman-Kanerva. Kuva Tuula Palaste


Merja Vikman-Kanerva, direktör, regionplanering

Ansvarar för regionplaneringsuppgifter i anslutning till områdesanvändning, trafik och miljö

040 638 6669
merja.vikman-kanerva@uudenmaanliitto.fi



Inka Kanerva, kuva Tuula Palaste


Inka Kanerva
, kommunikationsdirektör

Förbundets strategiarbete- och uppföljning, samordning av kommunikation, marknadsföring, landskapsparlamentet, kommundirektörsmötet

040 541 8308
inka.kanerva@uudenmaanliitto.fi



Paula Autioniemi. Kuva Paula Lehto


Paula Autioniemi
, förvaltnings- och ekonomidirektör

Allmän förvaltning, ekonomi- och personalförvaltning, förtroendemannaförvaltning

040 737 8050
paula.autioniemi@uudenmaanliitto.fi