Uusimaa-kaavan ohjaustoimikunnat viitoittavat seutujen vaihekaavojen valmistelua


Uusimaa-kaavan ohjaustoimikunnat toimivat Seutujen vaihekaavojen valmistelun tukena. Varsinainen kaavoihin liittyvä päätöksenteko tapahtuu maakuntahallituksessa ja maakuntavaltuustossa.

Toimikunnat on nimetty kolmelle seudulle:

  • Helsingin seutu: Helsinki, Espoo Kauniainen, Vantaa, Kirkkonummi, Vihti, Nurmijärvi, Tuusula, Kerava, Järvenpää, Pornainen, Hyvinkää, Mäntsälä ja Sipoo.

  • Itä-Uusimaa: Pukkila, Myrskylä, Askola, Porvoo, Loviisa ja Lapinjärvi.

  • Länsi-Uusimaa: Siuntio, Inkoo, Hanko, Raasepori, Lohja ja Karkkila.

Ohjaustoimikunnat ovat lakisääteisiä toimielimiä, joihin maakuntahallitus nimeää jäsenet. Jäsenet ovat seudun kuntapäättäjiä, ja jokaisella kunnalla on toimikunnassa vähintään yksi edustaja, isommilla kunnilla useampi.

Jokaisen seudun toimikunta kokoontuu noin neljä kertaa vuodessa. Toimikausi on 2017−2020.

Palaa otsikoihin



Helsingin seudun ohjaustoimikunta (25 jäsentä)

Varsinainen jäsen

Varajäsen

Risto Rautava, kok

Maarit Toveri, kok

Helsinki (pj)

Helsinki



Tiina Elo, vihr

Rainer Lahti, vihr

Espoo (vpj)

Espoo



Maarit Vierunen, kok

Tuomo Luoma, kok

Helsinki

Helsinki


Pirjo Kemppi-Virtanen, kok
Espoo


Timo Haukilahti, kok
Espoo

Kimmo Oila, kok

Diana Ponkkala, kok

Espoo

Espoo



Riikka Komulainen, kok

Arto Latostenmaa, kok

Hyvinkää

Hyvinkää



Anssi Ennevaara, kok

Riikka Siltanen, kok

Kerava

Kerava



Juhani Rantala, kok

Mandi Alaterä, kok

Sipoo

Sipoo



Marianne Sipilä, kok

Vesa Pajula, kok

Vantaa

Vantaa



Anni Sinnemäki, vihr

Otso Kivekäs, vihr

Helsinki

Helsinki



Sameli Sivonen, vihr

Pörrö Sahlberg, vihr

Helsinki

Helsinki

 

 

Risto Nevanlinna, vihr

Inka Hopsu, vihr

Espoo

Espoo

 

 

Timo Juurikkala, vihr

Vaula Norrena, vihr

Vantaa

Vantaa

 

 

Reetta Hyvärinen, vihr

Tero Kovala, vihr

Kirkkonummi

Kirkkonummi

 

 

Merja Vuori, sd

Mikko Nummelin, sd

Espoo

Espoo

 

Raimo Ruotsalainen, sd   

Eva Kuntsi, sd

Pornainen

Sipoo



Päivö Kuusisto, sd

Ulla Palomäki, sd

Tuusula

Tuusula



Tarja Eklund, sd

Hannu Kärkkäinen, sd

Vantaa

Vantaa


Kaarin Taipale, sd
Helsinki


Jape Lovén, sd
Helsinki

Raija Rehnberg, r

Fredrik Lindberg, r

Kauniainen

Espoo



Marja Parkkima, ps

Heikki Mikkilä, ps

Vantaa

Vihti



Pasi Salonen, ps

Karin Zeiger, ps

Vihti

Vihti



Auli Herttuainen, vas

Mika Välipirtti, vas

Mäntsälä




Ari Alapartanen, vas

Sanna Kerminen, vas

Järvenpää

Järvenpää



Tapio Sivula, kesk

Tapio Havula, kesk

Nurmijärvi

Mäntsälä

Palaa otsikoihin



Itä-Uudenmaan ohjaustoimikunta (11 jäsentä)

Varsinainen jäsen
Varajäsen
Kristel Pynnönen, r
Christer Andersson, r
Porvoo (pj)
Porvoo


Tom Ingelin, sd
Mirja Suhonen, sd
Porvoo (vpj)
Porvoo


Jussi Salminen, kok

Myrskylä


Paula Teinonen-Lahti, vihr
Porvoo


Joakim Lybeck, vihr


Mika Varpio, vihr
Leila Nurmilaakso, vihr
Porvoo



Åke Laitinen, sd
Arja Isotalo, sd
Loviisa
Loviisa


Camilla Koskivaara, sd
Timo Kraufvelin, sd
Askola
Askola


Mia Heijnsbroek-Wirén, r
Ralf Sjödahl, r
Loviisa
Loviisa


Christoffer Hällfors, r
Jonna Nygård, r
Lapinjärvi
Lapinjärvi


Johan Söderberg, r
Mikaela Fabritius, r
Porvoo
Myrskylä


Leena Clewer, kesk
Eino Vappula, kesk
Pukkila
Pukkila
  
Palaa otsikoihin



Länsi-Uudenmaan ohjaustoimikunta (12 jäsentä)


Varsinainen jäsen


Varajäsen

Matti Tukiainen, sd
Leena Levonperä, sd
Lohja (pj)
Lohja


Sven Holmberg, r
Ann-Katrin Bender, r
Raasepori (vpj)
Raasepori


Kari Kyttälä, kok

Lohja


Paula Nordström, vihr
Lohja


Ari Pihlström, vihr

Petri Kajander, sd
Pirjo Rautiainen, sd
Raasepori
Raasepori


Marianne Boström, sd
Harri Lindfors, sd
Karkkila
Karkkila


Soile Gustafsson, sd
Esko Juvonen, sd
Inkoo
Inkoo


Björn Peltonen, r
Barbro Wikberg, r
Hanko
Hanko


Kerstin Ilander, r
Björn Siggberg, r
Raasepori
Raaspori


Mika Savilahti, ps

Siuntio



Arja Ikäheimo, vas
Toni Hägg, vas
Lohja
Lohja
  
Pirjo Sjögren, kesk
Markku Lehtonen, kesk
Lohja
Lohja
  
Palaa otsikoihin